Wednesday, August 10

Breaking : नेपालमा आज यति धेरै थपिए कोरोना संक्रमित, २ जनाको मृत्यु

July 28, 2022

काठमाडौँ ।

नेपालमा आज थप ७१० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ भने २ जनाको ज्यान गएको छ ।

५ हजार २५ जनामा गरिएको नमुना परीक्षणमा आरटी पिसिआर विधिबाट ५२४ र एन्टिजेन विधिबाट १८६ जनामा कोरोनाको संक्रमण पुष्टि भएको स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले जानकारी दिएको छ ।

यससँगै सक्रिय संक्रमितको संख्या ४,२३६ पुगेको छ । यस्तै २१५ जना डिस्चार्जसमेत भएका छन् ।

त्यस्तै गत २४ घण्टाको अविधमा भारतको विभिन्न भागमा २० हजारभन्दा बढी कोरोना भाइरसका संक्रमित फेला परेका छन्।

भारतको केन्द्रीय स्वास्थ्य तथा परिवार कल्याण मन्त्रालयका अनुसार विगत तीन दिनसम्म कोरोना संक्रमितको संख्या २० हजार भन्दा कम रहेकामा बिहीबार भने २० हजार नाघेको हो।

हाल भारतमा कोरोना संक्रमितको संख्या चार करोड ३९ लाख ५९ हजार तीन सय २१ पुगेको छ। देशभर एक लाख ४६ हजार तीन सय २३ सक्रिय संक्रमित छन्।

पछिल्लो एक दिनमा १९ हजार दुई १६ संक्रमणमुक्त भएका छन्। योसँगै कोरोना संक्रमणमुक्त भएकाको संख्या चार करोड ३२ लाख ८६ हजार सात सय ८७ पुगेको छ।

कोरोना संक्रमणबाट पछिल्लो एकदिनमा ४४ जनाको मृत्यु भएको छ। योसँगै कोरोनाबाट पाँच लाख २६ हजार दुई सय ११ जनाको मृत्यु भएको छ।

उता चीनको वुहान महानगरको एक जिल्लामा चार जनामा ​​लक्षण नदेखिएका कोभिडका बिरामी भेटिएपछि तीन दिने लकडाउन गरिएको छ । कोभिड-१९ को प्रकोप रोक्न चीनको शून्य कोभिड नीति छ। जानकारी अनुसार वुहानको जियाङ्जिया जिल्लामा तीन दिनको अस्थायी तालाबन्दी घोषणा गरिएको छ।

९ लाख ७० हजार जनसङ्ख्या भएको जियाङ्जिया जिल्लाका अधिकारीहरूले बुधबार मुख्य सहरी क्षेत्रमा तीन दिनसम्म ‘अस्थायी नियन्त्रण उपाय’ लागू गर्ने घोषणा गरे। एक सरकारी विज्ञप्ति अनुसार बार, सिनेमाघर र इन्टरनेट क्याफे, साना क्लिनिक र कृषि उत्पादन बजार लगायत सबै मनोरञ्जन स्थलहरू बन्द गरिएको छ।

प्रदर्शन, रेस्टुरेन्ट खाना र ठूला जमघटहरू निलम्बित गरिएको छ। सबै पूजास्थलहरू पनि बन्द गरिएको छ र धार्मिक गतिविधिहरूमा प्रतिबन्ध लगाइएको छ। शैक्षिक संस्था र पर्यटकीय केन्द्रको सञ्चालन पनि ठप्प छ । विज्ञप्ति अनुसार बसदेखि मेट्रो सेवासम्मका सबै सार्वजनिक यातायातलाई निलम्बन गरिएको छ र अत्यावश्यक काममा बाहेक जिल्ला नछाड्न सर्वसाधारणलाई आग्रह गरिएको छ ।

अधिकारीहरूले चार उच्च जोखिम क्षेत्रहरू पनि पहिचान गरेका छन् जहाँ बासिन्दाहरूलाई उनीहरूको घर छोड्न निषेध गरिएको छ। यस बाहेक अन्य चार छिमेकी क्षेत्रलाई मध्यम जोखिमको रूपमा चिन्ह लगाइएको छ, जसको मतलब त्यहाँका बासिन्दाहरूले आफ्नो ठाउँ छोड्न सक्दैनन्।

विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘यी उपायहरूको उद्देश्य मानिसहरूमा संक्रमणको जोखिम कम गर्नु र कम से कम समयमा शून्य कोभिडको लक्ष्य हासिल गर्नु हो।’ जियाङ्शिया जिल्लाका अधिकारीहरूले मंगलबार ढिलो चारवटा एसिम्प्टोमेटिक संक्रमण भेटिएको घोषणा गरेका थिए। त्यसपछि यी व्यापक प्रतिबन्धहरू लगाइएको छ। नियमित परीक्षणको क्रममा चार कोभिड केस रिपोर्ट गरिएको थियो।

Comment