Monday, August 15

विदुर नीतिः यी ५ कुरामा ध्यान दिनुहोस्, जीवनभर सबै समस्याहरू टाढा हुनेछन्

August 2, 2022

काठमाडौँ

जीवन व्यवस्थापनको लागि विदुर नीतिः महात्मा विदुर महाभारत कालका एक महान बौद्धिक सेनापति हुनुहुन्थ्यो ।

उहाँले आफ्नो चतुरता र दूरदर्शिताले जनतालाई हरेक अवस्थाबारे पहिल्यै जानकारी गराउनुहुन्थ्यो । जसले उहाँको नीति (विदुर नीति) मान्छ उहाँको जीवन सुखमय छ । उहाँले जीवनमा यी ५ उपयोगी कुराहरु बताउनुभएको छ जसलाई हरेक व्यक्तिले पालना गर्नुपर्छ ।

यस्ता मानिसबाट टाढा रहनुहोस्ः विदुर नीति अनुसार लापरवाही, आलस्य, क्रोध, लोभ, भय, मादक पदार्थ, अनैतिक कर्म र गलत व्यक्तिको संगतबाट सधैं टाढा रहनुपर्छ । यी त समाजका मान्छे हुन् जसले न आफ्नो प्रगति गर्छन् न अरुलाई प्रगति गर्न दिन्छन् ।

यी व्यक्तिहरू धेरै गुणका हुन्छन् : विदुर नीतिका अनुसार, शक्तिशाली र गरीब भएर पनि क्षमा गर्नेहरूले खाँचोमा परेकाहरूलाई दान दिन्छन्। त्यस्ता व्यक्तिहरूलाई विश्वका महान् व्यक्तिहरूको श्रेणीमा राखिन्छ। यस्ता मानिसको स्थान स्वर्गभन्दा माथि हुन्छ।

घरमा सरसफाई राख्नुहोस्ः सुखी जीवनका लागि घरको सरसफाई अति आवश्यक हुन्छ । महात्मा विदुर भन्नुहुन्छ, जुन घरमा सरसफाइ हुँदैन र फोहोरले भरिएको हुन्छ ।

त्यस्ता घरहरूमा गरिबी बस्छ। त्यसैले मानिसहरूले समय समयमा आफ्नो घर सफा गरिरहनुपर्छ। यसो गर्नाले घरमा माता लक्ष्मीको वास हुन्छ र घरमा सुख शान्ति रहन्छ।

ठूलालाई सम्मान गर्नुहोस् : विदुर नीतिका अनुसार जेष्ठको सधैं सम्मान गरिन्छ। त्यसैले ठूलालाई सम्मान गर्नुपर्छ । विदुर भन्नुहुन्छ, जुन घरमा ठूलाको सम्मान हुन्छ, त्यही घरमा सुख, शान्ति र समृद्धि रहन्छ र त्यहाँ लक्ष्मीको वास हुन्छ। जहाँ ज्येष्ठ नागरिकको सम्मान हुँदैन, त्यहाँ गरिबी हुन्छ । सधैं गरिब रहनु पर्छ ।

भगवानमा भरोसा : विदुर नीति अनुसार भगवानमा आस्था हुनुपर्छ । भगवानमा भरोसा राखेर काम गर्ने व्यक्तिले हरेक काममा सफलता पाउँछ।

Comment