Ultimate magazine theme for WordPress.

तिहारमा भुलेर पनि कसैलाई नदिनुहोस् यस्तो उपहार, दिने लिने दुवैमा आइपर्छ सं’क्ट

867

काठमाडौँ । दिपावली आएको छ र हामी मनाइरहेका छौँ । यसलाई रोशनी र दियोबो बत्तीको चाड पनि भन्ने गरिन्छ । दीपावलीको पर्व कार्तिक महिनाको अमावस्याको दिनमा मनाइन्छ। हिन्दू धर्ममा यो चाडको ठूलो महत्व छ, खुशी, समृद्धि र अ’धर्ममाथि धर्मको विजयको प्रतीक मानिन्छ । दिपावलीको दिनमा व्यक्तिहरू एक अर्कालाई अभिवादन गर्छन्, मिठाई दिन्छन्, खान्छन् र उपहार दिन्छन्। जे भए पनि, उपहार दिँदा, व्यक्तिहरूले केहि यस्तो उपहार दिन्छन्, जसले पछि उनीहरूको सम्बन्धमा न’करात्मक प्रभाव पार्न थाल्छ।

यस्तो अवस्थामा दिपावलीमा तपाईले त्यस्ता उपहार कसैलाई दिनु हुँदैन। आजको पोष्टमा, हामी तपाईंलाई केही त्यस्ता उपहारहरूको बारेमा बताउन जाँदैछौं, जुन कसैलाई उपहार दिनु हुँदैन। कुरुक्षेत्रको यु’द्धमा भगवान श्रीकृष्णले अर्जुनलाई गीता ज्ञान दिएका थिए कृष्णजीले उपदेश दिदै गर्दाको तस्वीर त तपाईले देख्नुभएकै होला । तर तपाईलाई थाहा छैन होला न त यस्तो तस्वीर हामीले अरुलाई दिन नै हुन्छ त घरमा लगाउनु अथवा राख्नु नै हुन्छ ।दिपावली जस्ता ठुलो चाडमा मानिसहरू प्रायः देवीदेवताहरूको तस्वीरहरू दिन मन पराउँछन्। तर यस समयमा यो कुरा मनमा राख्नुहोस् कि चित्रमा भएका देवीदेवताहरू रुप भयंकर रूपमा हुनुहुन्न।

आ’पत्तिजनक प्रकृति को फोटो उपहार हुन हुँदैन। धर्मशास्त्रका अनुसार जंगली जनावरहरू, अ’निकाल र सूर्यास्तका चित्रहरूलाई कहिल्यै उपहार दिनुहुन्न ।रामायण, महाभारत र गीता जस्ता धार्मिक ग्रन्थहरू कहिले पनि अरुलाई उपहार दिन मिल्दैन। क्या’क्टस बिरूवा र बो’नसाई बोटहरू कहिले उपहार नदिनुहोस्। त्यस्ता उपहारहरू दिइनु हुँदैन र लिनुपनि हुँदैन ।झरना को फोटो कहिल्यै उपहार दिनु हुँदैन। दिपावलीमा माता लक्ष्मीको तस्वीर दिने बानी पनि छ। यस्तो अवस्थामा यदि तपाईं देवी लक्ष्मीको तस्वीर दिनुहुन्छ भने, ध्यान दिनुहोस् कि माता त्यस तस्वीरमा बसिरहेकी हुनुपर्दछ । यस्तो चित्रले घरमा देवी लक्ष्मीको स्थिरता दर्शाउछ ।