गुन तिर्न खप्पिस देउवा, एमसीसीमा लगाएको गुण तिर्न अरुण सुवेदीलाई बनाए परराष्ट्र सल्लाहकार ! – Gandaki Chhadke
Friday, August 12

गुन तिर्न खप्पिस देउवा, एमसीसीमा लगाएको गुण तिर्न अरुण सुवेदीलाई बनाए परराष्ट्र सल्लाहकार !

August 4, 2022

काठमाडौँ

सर्वोच्च अदालतको परमादेश बाट प्रधानमन्त्री बनेका शेरबहादुर देउवाले प्रतिनिधीसभा र प्रदेश सभाको निर्वाचनको मिति घोषणा गर्ने दिन सचिवहरुको व्यापक सरुवा देखी विभिन्न नियुक्तिहरु गरेका छन् ।

प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाको परराष्ट्र सल्लाहकारमा विवादास्पद व्यक्ति अरुण कुमार सुवेदीलाई आज बसेको मन्त्रीपरिषदको बैठकले नियुक्ति गरेको छ । एमसीसीका कट्टर समर्थक सुवेदीलाई सल्लाहकारमा नियुक्ती गरेर देउवाले दिन खोजेको सन्देश के हो भनेर अड्कल सुरु भएको छ ।

सुवेदी तिनै व्यक्ति हुन् जसले जनस्तरमा विवादास्पद एमसीसी परियोजनाको व्यापक विरोध चलेको बेला एमसीसीको पक्षमा माहोल बनाउँन ठूलो क्याम्पेनिङ गरेका थिए । एमसीसी राम्रो छ यसलाई जसरी पनी पास गर्नु पर्छ भन्दै उनले मुभमेन्टनै चलाएका थिए ।

एमसीसी पास गर्नका लागी लगाएको गुन तिर्नकै लागी सुवेदीलाई देउवाले परराष्ट्र सल्लाहकारमा नियुक्ती गरेको चर्चा चलेको छ । अझ रोचक कुरा त के छ भने अन्तराष्ट्रिय राजनितीको हचुवाको भरमा गफ मात्रै दिने तर कुनै अध्ययन र अनुभव भने नभएका उनलाई देउवाले किन परराष्ट्र सल्लाहकार बनाए भनेर सुन्नेहरुनै ताजुब भएका छन् ।

सुवेदी आफुलाई जलस्रोत विज्ञ भन्छन् । जलस्रोत विज्ञ बताउँने सुवेदीलाई देउवाले भने परराष्ट्र सल्लाहकार बनाएका छन् । मुक्तीनाथमा नेपालकै सबैभन्दा लामो दुरीको केबुलकार चलाउँने कम्पनीको नेतृत्व समेत गरिरहेका उनलाई एमसीसीमा लगाएको गुन तिर्नकै लागी देउवाले सल्लाहकार बनाएको चर्चा चलेको छ ।

सुवेदीलाई देउवाले परराष्ट्र सल्लाहकार बनाए पछि एमसीसी विरोधी अभियान्ताहरुले भने विरोध जनाएका छन् । सामाजिक संजाल मार्फत एमसीसी विरोधी अभियान्ताहरुले सुवेदीलाई नियुक्त गर्ने निर्णयको आलोचना गरेका छन् ।

धनकुटाको कुणुले गाउँमा जन्मिएका सुवेदीले विद्यालय शिक्षा विराटनगरमा लिएर धरानबाट एसएलसी उत्तीर्ण गरेका हुन् । त्रिचन्द्र कलेजबाट विज्ञान विषय लिएर उच्च शिक्षा हासिल गरेका सुवेदीले त्रिभुवन विश्वविद्यालयबाट रसायनशास्त्रमा स्नात्तकोत्तर गरेका छन् ।

पहिले नेविसंघको राजनीतिमा सक्रिय सुवेदी पछिल्लो समय व्यवसायमा संलग्न छन् ।उनी आफुलाई जलस्रोत विज्ञ भएको बताउँने गर्छन् ।उनकै नेतृत्वमा नेपालको सबैभन्दा लामो केबलकारको निर्माण पनि हुँदैछ ।

Comment