Ultimate magazine theme for WordPress.

‘बीच्च बीच्चमा ४’ विवादमा दुर्गेस भन्छन्–‘मलाई प्रतिष्ठानले बनाएको होइन

30

गायक एवं मोडल दुर्गेश थापाले राष्ट्रिय लोक तथा दोहोरी गीत प्रतिष्ठानले आफूप्रति अन्याय गरेको बताएका छन् । उनले १० दिनअघि मात्रै ‘बिच्च बिच्चमा ४ – ख्यास्स पुतली’ बोलको तीज सार्वजनिक गरेका थिए । सो गीतमा समेटिएको शब्दहरुले तीज पर्व र महिलाहरुको अपमान गरेको भन्दै प्रतिष्ठानले आपत्ति जनाएको छ ।

शब्दहरु फेरबदल गर्नुपर्ने आग्रहसहित प्रतिष्ठानले भिडियो आउनुभन्दा एक दिनअघि दुर्गेशको नाममा पत्र पठाएको थियो । आग्रहलाई अस्वीकार गर्दै गीत सार्वजनिक गरेपछि प्रतिष्ठानले दुर्गेशलाई संस्थागत बहिष्कार गर्ने निर्णय भएको प्रतिष्ठानका पदाधिकारीहरुले जनाएका छन् । यद्यपि, निर्णय सार्वजनिक भने गरिएको छैन ।

दुर्गेश आफूले गाउँघरतिर बोलिने शब्दलाई प्रयोग गरेर गीत बनाएको दाबी गर्छन् । उनले अनलाइनखबरसँग भने, ‘गाउँतिर ख्यास्स भन्नाले बल्ल खाइस् भन्ने अर्थ बुझिन्छ । त्यसमा नराम्रो भन्न खोजेको जस्तो लाग्दैन । तर, उहाँहरुले कसरी बुझ्नु भो मलाई थाहा भएन ।’

उनले प्रतिष्ठानले आफूलाई पेल्न खोजेको आरोप लगाए । आफूले गीत आउनु केही महिना अगाडि पोस्टर सार्वजनिक गरेपनि प्रतिष्ठानले यसमा कुनै चासो नदेखाएको आरोप लगाए । ‘त्यो पोस्टर भाइरल भयो । उहाँहरुले केहीपनि एक्सन लिनुभएन । अन्तिममा गीत सार्वजनिक हुनुभन्दा एकदिन अगाडिमात्रै पत्र पठाउनुभएको थियो’ दुर्गेशले भने, ‘त्यो पत्र पनि औपचारिक रुपमा नभई म्यासेन्जरमा आएको थियो ।’

संस्थासँग आबद्ध भएपछि पहिले बोलाएर छलफल गर्नुपर्ने दुर्गेश बताउँछन् । उनी भन्छन् ‘छलफल गरेको भए, दुर्गेश यसरी अगाडि बढौं । यो शब्दलाई हटाउँ भनेको भए सोहीअनुसार गर्थेँ । पहिले पनि विवाद भयो । प्रहरीको कार्यालय गएँ । त्यतिबेला पनि अग्रजहरुको आग्रह अनुसार गीत हटाएको थिए ।’

उनले प्रतिष्ठानले कलाकारहरुप्रति समान व्यवहार नगरेको आरोप लगाए । यसअघि थुप्रै अपाच्य गीतहरुमा प्रतिष्ठानको ध्यान नगएको दुर्गेशको आरोप छ । ‘योभन्दा अगाडि पनि थुप्रै अपाच्य गीत आएका छन् । प्रतिष्ठानकै अग्रजहरुले त्यस्ता गीत ल्याउँदा उहाँहरुलाई केही गरिएन, उहाँहरुले मलाई मात्र देख्नुभएको छ कि के हो ?’ दुर्गेशको प्रश्न छ ।