Ultimate magazine theme for WordPress.

यी ७ बर्षकी बालिका, जसले सजिलै उठाउँछिन् ८० किलो तौल

47

काठमाडौं । हामिलाई थाहा नै छ, साना बालबालिकाहरु ठुलो तौलका सामान उठाउन सक्दैनन् । स्कुल हिडेका बालबालिकाले पनि गाह्रो मोनेर झोला बोकिरहेका हुन्छन् । तर एक यस्ता बालिका छिन्, जसले ८० किलो तौल उठाउने गर्छिन् ।

७ बर्ष पुगेकी क्यानडाकी एक बालिकाले गह्रो सामान उठाउने गर्छिन् । क्यानडाकी रोरी भ्यान अन्य बालबालिका भन्दा भिन्न छिन् । उनको शरिर देखेर पनि मानिसहरु अचम्म पर्छन् । वेटलिफ्टिङ खेल्ने भ्यान यूएसए अण्डर ११ र अण्डर १३ यूथ नेशनल च्याम्पियन पनि बनिसकेकी छिन् ।

उनलाई विश्वकै शक्तिशाली बालिका पनि भन्ने गरिन्छ । ६ वर्षको उमेरदेखि वेटलिफ्टिङ गरिरहेकी उनी घरमा पनि धेरै नै काम गर्ने गर्छिन् । ८० किलो तौल सजिलै उठाउने उनी नियमित व्यायाम गर्छिन् ।

यो पनि पढ्नुहोस –सामान्यत १७ वर्षीय नेपाली किशोरको तौल कति हुन्छ ? तपाइँहरूलाई लाग्न सक्छ, ४० केजी या ५० केजी वा त्योभन्दा बढी ? तपाइँहरूलाई पत्याउन गाह्रो पर्ला– मोरङ मिक्लाजुङ—४ का गणेश तामाङको तौल एक सय ३६ केजी छ भनेर सुन्दा ।

धेरै तौल भएकै कारण तामाङलाई डेढ किलोमिटर टाढा रहेको विद्यालय पुग्न पनि डेढ घण्टा लाग्छ । औसत मानिस त्यति बाटो १० मिनेटमा छिचोल्छन् । यही कारण उनलाई स्कुल पढ्न छोडौँ–छोडौँ जस्तो लाग्छ । उनी मोरङको मिक्लाजुङढ्ग–४ सफेवा माध्यामिक विद्यालय कक्षा–१० मा पढ्छन् ।

विद्यालयका प्रधानाध्यापक कुलबहादुर तामाङका अनुसार गणेश कक्षा– १ मा पढ्दा नै ६० किलोका थिए । जन्मिएको ७ महिना मै गणेशको तौल ३० केजी भइसकेको थियो। गणेशको खानपान र दैनिकी सामान्य छ । घरको सानातिना काममा पनि उनी सघाउँछन् ।

तर, उनको शरीरले चाहेअनुसार काम गर्न दिँदैन । गणेश भन्छन्, ‘विद्यालय जान र आउन नै गाह्रो लाग्छ ।’मोटो शरीर भएकाले उनको नाम नै गणेश राखिदिएको बाबु मानबहादुरले बताए । तर, गणेश नामबाट उनी अहिले सन्तुष्ट छैनन्। उनले भने, ‘धेरैले हात्ती भनेर जिस्क्याउँछन्।’

मोटो भएकोले उनलाई स्कुलका अधिकांश विद्यार्थीले नजिकबाट चिन्छन् । स्थानीय महेन्द्र थेगीम भन्छन्, ‘गणेश मोटो छ, हिँड्दा हल्लिँदै हिँड्छ । नयाँ मान्छेले देखे भने एकछिन उभिएर हेर्छन ।’ स्कुलमा कोही पाहुना आए भने उसँग सेल्फी खिच्ने गर्छन् ।

गणेशको पढाइ भने सामान्य रहेको विद्यालयका प्रधानाध्यापक तामाङले बताए । शिशु कक्षादेखि सोही विद्यालयमा पढ्दै आएका गणेशको तौल केही वर्षयता आश्चर्य ढंगले बढिरहेको छ। मानबहादुरका दुई छोरा र दुई छोरी छन् । अरू सबैको तौल औसत मानिसको झैँ छ ।

गणेशको तौल नियन्त्रण गर्नका लागि उपचार गराउनसमेत आर्थिक अभाव रहेको उनकी दिदी सरस्वतीले बताइन् ।‘भाइ धेरै पढेर शिक्षक बन्छु भन्छ। आर्थिक अभावले पढाउन र उपचार गर्न समस्या छ,’ सरस्वतीले भनिन्, ‘गाउँको पढाइ सकेर अन्यत्र गएर पढाउन भाइलाई मोटो शरीरले गाह्रो हुन्छ ।’

१७ वर्षको उमेरमै उनको तौल एक सय ३५ किलो पुगिसकेको छ । उनको तौल यही हिसाबले बढ्ने हो भने के होला ? तामाङ परिवारका लागि अहिले ठूलो चिन्ताको विषय बनेको छ ।